Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

Słońce dostarcza w ciągu roku więcej ciepła niż potrzebujemy do ogrzewania naszych domów i budynków – niestety ciepło słoneczne pochodzi z pory dnia, wiosną i latem – natomiast ogrzewanie jest potrzebne w nocy i zimą. Dlatego właśnie pompy ciepła są genialne!

Czym jest pompa ciepła?

Jak sama nazwa wskazuje, pompy ciepła skutecznie pompują ciepło z jednego miejsca do drugiego. Osiągają to poprzez wydobycie ciepła z powietrza na zewnątrz domu lub z ziemi i wykorzystanie go do ogrzania domu.

Istnieją trzy główne rodzaje pomp ciepła:

  • Powietrzne pompy ciepła
  • Gruntowe pompy ciepła
  • Hybrydowe pompy ciepła

Działają one poprzez pochłanianie ciepła z powietrza, gruntu lub wody i mogą zapewnić zarówno centralne ogrzewanie, jak i ciepłą wodę, podczas gdy hybrydowe pompy ciepła mogą wykorzystywać kocioł do zapewnienia dodatkowego ciepła, gdy pogoda jest wyjątkowo zimna.

Zasady działania pompy ciepła

Pompy ciepła Gdańsk przenoszą energię cieplną z otoczenia i koncentrują ją do wyższych temperatur, aby ciepło mogło być użyteczne w normalnych warunkach grzewczych. Ponieważ o wiele bardziej efektywne jest przenoszenie energii cieplnej z jednego pomieszczenia do drugiego, niż tworzenie ciepła poprzez spalanie paliw, pompy ciepła są najbardziej efektywnym sposobem zapewnienia komfortu ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej dla budynków.

Niższe rachunki za energię

84% Twoich kosztów energii pochodzi z ogrzewania i ciepłej wody. Tradycyjnie większość systemów grzewczych jest nieefektywna i słabo kontrolowana. Prawidłowo zaprojektowany, dobrze zainstalowany i dobrze obsługiwany system pompy ciepła może zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie w porównaniu do metod konwencjonalnych. Oszczędności są zależne od rodzaju paliwa, które obecnie używasz do ogrzewania domu z większymi oszczędnościami w stosunku do bezpośredniego ogrzewania elektrycznego, LPG i oleju, a następnie gazu przy obecnych stawkach.