Jak długo dziecko powinno używać smoczka?

Smoczki to dla rodziców relacja miłości do nienawiści. Z jednej strony są ratunkiem, gdy nie masz czasu pocieszyć swojego dziecka, lub gdy wyrzyna się ząbek i nie czuje się zbyt dobrze. Z drugiej strony, mogą przeszkadzać w karmieniu piersią, mogą się zgubić lub utknąć w dziwnych miejscach (np. we włosach) i często nie są bezpieczne, gdy dziecko przekroczy wiek niemowlęcy. Istnieje również odwieczna debata na temat tego, jak długo pozwalać dziecku na korzystanie z nich, zanim na dobre pozbędzie się nawyku.

Jeśli chcesz odzwyczaić się od smoczków, zanim Twoje dziecko skończy 1 rok życia, spróbuj odstawić je na kilka dni od rutyny podczas snu. Na początku prawdopodobnie będzie protestował, ale jeśli byłaś konsekwentna w zniechęcaniu do używania ich w ciągu dnia i w innych okolicznościach, prawdopodobnie w ciągu kilku dni wróci do ssania kciuka lub znajdzie inne kojące rozproszenie. Jeśli to nie zadziała, spróbuj przesunąć je poza zasięg lub ukryć w miejscu, gdzie nie będzie mógł ich znaleźć – szafka w jego pokoju lub w twojej szafie to dobre punkty wyjścia.

Smoczki mogą być pomocne w czasie drzemki lub w nocy, jeśli karmisz piersią. Jeśli jednak chodzi o konkretny wiek, kiedy należy odstawić smoczek, nie ma jednej reguły. Wszystko zależy od dziecka i rodziców. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://momom.pl/ .