Jak wybrać odpowiedni radioodbiornik?

Radioodbiorniki na pierwszy rzut oka różnią się od siebie jedynie wyglądem. Ciężko jest się zdecydować na taki model, który będzie odpowiedni. Na które parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze radioodbiornika? Sprawdźmy to.

Pierwsza kwestia to na pewno tuner. Tuner jest bezpośrednio odpowiedzialny za sposób wyszukiwania stacji radiowych. Tuner analogowy jest rozwiązaniem, które stosowane jest w modelach retro oraz także w modelach klasycznych. Stacje się wyszukuje przy pomocy pokrętła, które w ruch wprawia wskazówkę na skali. Tuner cyfrowy wyróżnia się wyszukiwaniem automatycznym stacji. Parametry stacji radiowych zobaczyć można na wyświetlaczu. Dzięki temu korzystanie z tegoż urządzenia jest dziecinnie proste oraz szybkie. Poza tym wszelkie stacje zapisać można w pamięci odbiornika. Bardzo ważne jest odbieranie przez radia z cyfrowym tunerem komunikatów RDS.

Kolejny parametr to moc. Moc jest bardzo często zapisana w formie 2 x n W. W takiej sytuacji 2 jest ilością głośników, a N to moc głośnika pojedynczego. Jednak musimy być czujni, ponieważ niektórzy producenci stosują inne zapiski. W takiej sytuacji można popełnić spory błąd.

Sygnał nadawany przez rozgłośnie możemy odbierać w dwojaki sposób. Jest to mono oraz stereo. Włączenie stereofonicznego odbioru podnosi poziom szumów o plus 10 dB. W wypadku dosyć słabego sygnału może to wpływać negatywnie na jakość samego dźwięku. Na pewno wybierzemy dobrze i będziemy zadowoleni ze swojego zakupu. Radioodbiorniki mają to do siebie, że mamy ich duży wybór.