Konserwacja akumulatorów dla właścicieli łodzi: Jak dbać o akumulatory łodzi?

Niezawodne zasilanie z akumulatorów jest niezbędne dla wszystkich łodzi, z wyjątkiem tych najmniejszych i najprostszych, aby zapewnić działanie zarówno systemów bezpieczeństwa, jak i domowych wygód. Stanowią one zatem integralną część niezawodności i odporności łodzi. Dbałość o akumulatory ma również sens finansowy – jeśli są źle traktowane, mogą ulec awarii w ciągu kilku sezonów, ale jeśli akumulatory żelowe do łodzi są dobrze konserwowane, mogą działać przez sześć do ośmiu lat.

Na czym więc polega dbanie o akumulatory do łodzi?

Najważniejszym czynnikiem jest unikanie głębokich rozładowań – rozładowywanie poniżej 50% całkowitej pojemności znacznie skraca żywotność akumulatorów. A całkowite ich rozładowanie jest wyjątkowo szkodliwe. Ponadto, coraz trudniej jest naładować akumulatory żelowe do łodzi powyżej 80% ich pełnej pojemności. Jednak brak pełnego naładowania akumulatorów, przynajmniej od czasu do czasu, również skraca ich żywotność. Więcej na ten temat później. Wreszcie, nawet jeśli akumulator jest odłączony od zasilania, jego stan naładowania spada o około 1-3% miesięcznie. Oznacza to, że okresowe ładowanie akumulatorów w zimie również jest korzystne, nawet jeśli łódź nie jest używana.

Monitorowanie akumulatorów

Wielokrotnie jestem zaskoczony liczbą łodzi, które nie mają skutecznego sposobu monitorowania stanu naładowania akumulatorów. Wiele starszych łodzi ma analogowe woltomierze, ale te z typową skalą 0-15V są prawie bezużyteczne, ponieważ najbardziej interesują nas drobne podziałki w zakresie 12-13V. Daje to dobry wskaźnik stanu naładowania akumulatora, pod warunkiem, że akumulatory żelowe do łodzi były w stanie spoczynku przez jakiś czas.